ABD, Yasal Olarak Vatandaşlarını Gözetleyebilecek

Bilim & Teknoloji 2zler 427 views

ABD senatosu aldığı kararla hükümete vatandaşlarını takip etme ve gözetleme yetkisi verdi.

Yıllar boyu Amerika Birleşik Devletleri çoğumuzun imrendiği özgürlüklere açık bir ülke olarak biliniyordu. Ancak ABD‘de bu durumun yakında sona ereceğini gösteren bir karara imza atıldı.

Amerikan Senatosu aldığı kararla mevcut hükümete veri şirketlerinde depolanan kullanıcı bilgilerini kamu güvenliğini sağlamak adına inceleyebilecek hatta gerek görülürse bu verileri sürekli gözetleyebilecek.

Özgürlüklerin ülkesi olarak nitelendirilen hemen her platformda bu özgürlükleri ile övünen ABD aldığı kararla özgürlük kavramına büyük bir darbe indirmiş oldu. Senatoda 74 Evet ve 21 Hayır oyuyla kabul edilen karara tepkiler gelmeye başlamış olsada, hükümetin “siber güvenliğin arttırılması amacıyla” sunduğu öneri senato tarafından kabul edilerek hükümete yetki verilmiş oldu.

Öte yandan kullanıcı bilgilerinin en çok bulunduğu teknoloji devi şirketleri arasında yer alan Apple, bu karara yaptığı açıklamayla tepki gösterdi. Şirket yaptığı açıklamada; “Senatonun bu kararını asla desteklemiyoruz. Biz kullanıcılarımızın gizliliğini ihlal eden hiçbir şeyin gerekliliğine inanmıyoruz. Güvenlik sağlanacaksa bu, kullanıcılarımızın gizliliği korunarak sağlanmalı” dedi.

Avatar

{2zler}

2zler İçerik Editörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir