TRT, Fenerbahçe-Ajax Maçını 4K Çözünürlükte Yayınlıyor

Bilim & Teknoloji Anafor 557 views

TRT, Samsung, Türksat ve Mediapro Türkiye’de bir ilke imza atmaya hazırlanıyor. TRT, 22 Ekim‘de saat 22.05’te başlayacak Fenerbahçe-Ajax Uefa Avrupa Ligi karşılaşmasını 4K çözünürlükte yayınlayacak.

TRT kurumunun Samsung, Türksat ve Mediapro ile yaptıkları iş birliği neticesinde yayınlanacak maç 3840×2160 piksel çözünürlükle TRT 4K kanalından izlenebilecek. TRT 4K’yı izlemek için kullanıcıların Samsung’un tüketicilere sunduğu gibi saniyede 50 kare destekleyen UHD televizyona sahip olması gerekiyor. UHD TV’ye sahip olan kullanıcılar, HEVC (H.265) kodlanmış yayını alabilen uydu alıcısı ile Türksat 2A uydusundan, 12.123 Mhz frekansı, H (yatay) polarizasyon ve 15.00 sembol hızını ayarlayarak şifresiz olarak maçı seyredebilirler.

trt2

Samsung Electronics Türkiye başkanı Yoonie Joung, konu ile ilgili açıklamada bulundu. Hızla yaygınlaşan UHD içeriğin kısa süre içerisinde bir dünya standardı olması beklediklerini belirten Joung, Avrupa’da ilklerden biri olan ve Türkiye’de ilk kez 4K yayıncılığa başlayan TRT ile UEFA Avrupa Kupası‘nda özel olarak belirlenen maçlar için anlaşmaya gittiklerini ifade etti. Joung, bu anlaşmayla Türkiye’deki futbolseverlere bir ilki yaşattıkları için gurur duyduklarını dile getirdi.

Kaynak:Log
Avatar

{Anafor}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir